Már az első "Ázsia, te csodás" cikkünkben is egy tajvani itallal foglalkoztunk, mely nem más volt, mint a Bubble tea. Ezt a fonalat felvéve tovább megyünk és a rovat eredeti céljához elérkeztünk. Ezt a kis topikot azért hoztuk létre, hogy más ázsiai országokról is olvashassatok érdekességeket Dél-Koreán kívül. Szóval, nézzük is első, csodás országunkat Tajvant.
Tajvan (台灣) egy 35 980 km² területű sziget Kelet-Ázsiában, mely a Csendes-Óceánon található nem messze Kína partjaitól. Az országnak több, ismertebb neve volt, ami a gyarmatosításnak volt köszönhető. A 17. században a szigetország spanyol gyarmat volt és egy 16. század hajó után kapta az "új" nevét, mely a "Formosa" (jelentése: Szép sziget) volt. Érdekesség, hogy a spanyolok már a 16. században, így nevezték az országot. Tajvan nemcsak spanyol, de japán gyarmat is volt 1871-1945 között, sőt a japánok már a 16. században szemet vetettek az országra, de ugye egy másik nemzet gyorsabb volt. 1945 után viszont az ország kínai gyarmat lett és megkapta az ország a Kínai Köztársaság nevet. A hidegháború miatt 1971-ben az ENSZ csupán a Kínai Népköztársaságot (Kína) fogadta el, mint legitim államot, de Tajvan (vagyis a Kínai Köztársaság) 1984-től demokratikus utat választott és függetlenedni kívánt Kínától, ami miatt a két ország a mai napig konfliktusban áll. A ma már 23 millió lakosú ország nagyon gyorsan kezdett el fejlődni a 70-es években, illetve a japán gyarmati időkből nagyon sok mindent átvettek a másik néptől, ami sok érdekességhez vezetett. Egy kis történelem után térjünk is át erre.
Érdekességek:
- Mielőtt 1590-ben felfedezték Tajvant a spanyolok, a kínaiak, így vélekedtek az országról: "Egy tengeri sárlabda, mely nem méltó arra, hogy Kína része legyen."
- A 16. században alapított Tainan Tajvan legrégebbi városa.
- Tajvan egyfajta "Tűzgyűrűben" található, hiszen évente 1000 érezhető és 17000 nem észlelhető földrengésen esik át az ország.
- Úgy vélik, hogy a nem szó nagyon durva, így amikor elakarnak valakit utasítani azt mondják, "ehm... talán".
- Az augusztus náluk egyfajta szellem hónap és a tajvani holdnaptár hetedik hónapja. Úgy vélik, hogy ilyenkor megnyílik a Pokol kapuja és kiengedi az éhes szellemeket, akik pénzért és ételért jönnek a Földre. A tajvaniak úgy vélik, hogy ilyenkor nem szabad úszni, utazni, vállalkozást indítani vagy pedig megházasodni, mert balszerencsés véget ér.
- A sziget olyan kicsi, hogy mindössze 8 óra alatt körbe lehet utazni autóval.
- Tajvanon a kukás autók zenélnek, a dal városonként eltérő lehet, de általános, hogy Beethoven "Für Elise" című dalát játsszák. Ha pedig valamilyen ünnep jön például karácsony, akkor annak megfelelően zenélnek.
- Az egyik, olyan ország, mely elhatározta, hogy 2030-ra teljesen műanyagmentessé vállnak. Már most dolgoznak ezen, a legtöbb nagy étteremből kitiltották a műanyag szívószálakat, ha valaki mégis ezt szeretne, akkor plusz pénzt kell érte fizetnie. Míg 2025-re kiakarják tiltani az országból az egyszer használatos zacskókat, edényeket és a szívószálakat.
- Ha Tajvanon jársz (évszaktól függetlenül) egy nagyon büdös szagot érezhetsz, mely nem csatorna szag, hanem a nemzeti ételük "illata". A büdös tofu lágy állaga és különleges íze miatt népszerű, de csak az utcai árusoknál lehet kapni (nem véletlen). A tajvani emberek úgy tartják, minél büdösebb, annál finomabb.
- A tajvani lányok szeretik, ha szép a bőrük, ezért mindent megtesznek annak érdekében, hogy távol tartsák magukat a napfénytől.
- Mindenki keményen dolgozik és szeretnek is dolgozni, így nem meglepő, hogy van olyan ember, aki akár egy héten 70 órát dolgozik.
- Az emberek nagyon szívesen fogadják a turistákat.
- A tajvani gyerekeket elsőként matematikára és hangszeren való játszásra tanítják meg.
- Az emberek 96%-a tud írni, olvasni, számolni. Az ország csupán 4%-a analfabéta.
- A legtöbb ember vagy buddhista vagy taoista és szeretik felhívni a figyelmet arra, hogy a környezetből merítsenek az emberek bölcsességet.
- Tajvanon lehet feleséget "venni". Általában Fülöp-szigeteki nőket vesznek feleségül a tajvani férfiak, ami teljesen legális. A férfi fizet xy összeget egy tajvani irodának, akik azzal foglalkoznak, hogy feleség jelölteket mutatnak a férfiaknak, aki választhat a nők közül és feleségül veheti.
- Annak ellenére, hogy van tajvani nyelv az ország hivatalos nyelve a mandarin (az egyik kínai nyelvjárás).
- A tajvani nők a munkaerőpiac 50,46%-át, míg a törvényhozás 33%-át teszik ki, ami jóval magasabb, mint Japánban, Dél-Koreában vagy az USA-ban.
- Tajvanon a fehér a gyász színe, míg az esküvőn a házaspár piros ruhát visel, mert úgy vélik, hogy az szerencsés.
- Az instant tésztát és a Bubble teát is ennek az országnak köszönhetjük.
- Azok, akik 1980-1991 között születtek "eper generációnak" nevezik, mert úgy vélik az idősebbek, hogy ezen személyek lusták, puhányak és könnyen dühbe jönnek.
- Az első, olyan ország Ázsiában, ahol legálissá tették a meleg házasságot.
- Főleg az idősebb férfiak szeretik rágni a bételdiót, amit utána az utcán szétköpködnek, viszont rákkeltő hatása van, ezért az országban magas azon emberek száma, akik meghalnak száj- és torokrákban. Az arányuk egész Ázsiában kimagasló.
- Nemzetközileg elismert rendezőjük Ang Lee, aki Oscar-díjat is kapott. Az ő nevéhez fűződik például Pi Élete, Tigris és Sárkány, Hulk, Túl a barátságon, vagy A pokol lovasai című film.
- Van egy Nobel-díjas kémikusuk is Yuan T. Lee, aki 1986-ban kapta ezt az elismerést.
Tajvani származású idolok:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése